full screen background image

Wexford and District Women’s and Schoolgirls League

(Last updated 08-03-2020)

 

 

Under Eleven Premier Division

All Blacks

Ballindaggin FC

Bridge Rovers Red

Curracloe United Red

Gorey Rangers

New Ross Town

 

Under Eleven Division One

Aughrim Rangers

Campile United Blue

Courtown Hibs

Forth Celtic

St Josephs

St Leonards Red

 

Under Eleven Division Two A

Corach Ramblers Black

Curracloe United Blue

Ferns United

Moyne Rangers

Oylegate United

St Leonards White

 

Under Eleven Division Two B

Bridge Rovers Black

Campile United Yellow

Corach Ramblers White

Fastnet Rovers

Killenagh Wan

Kilmore United

 

Under Twelve teams will play each other once

 

Under Twelve Premier Division

All Blacks                                 1          1          0          0          3

Gorey Rangers                        1          1          0          0          3

North End United                    2          0          2          0          2

Curracloe United                     2          0          1          1          1

New Ross Town                       1          0          1          0          1

Ballindaggin                            1          0          0          1          0

 

Under Twelve Division One

Rosslare Strand                       2          1          1          0          4

Shelburne United                    2          1          1          0          4

Aughrim Rangers                    0          0          0          0          0

Bunclody AFC                          1          0          0          1          0

Rosslare Rangers Navy            1          0          0          1          0

 

Under Twelve Division Two A

Bridge Rovers                          1          1          0          0          3

Tombrack United                    1          1          0          0          3

New Ross Celtic                      0          0          0          0          0

St Leonards                             0          0          0          0          0

Adamstown                             1          0          0          1          0

Fastnet Rovers                        1          0          0          1          0

 

Under Twelve Division Two B

Coolboy Rangers                     2          1          0          1          3

Corach Ramblers                    2          1          0          1          3

Cushinstown AFC                    1          1          0          0          3

Forth Celtic                             1          1          0          0          3

Rosslare Rangers Yellow         1          0          0          1          0

Seaview United                       1          0          0          1          0

 

 

Under Fourteen Premier Division

Curracloe United                     7          6          0          1          18

New Ross Town                       6          4          0          2          12

All Blacks                                 5          3          0          2          9

Aughrim Rangers                    6          3          0          3          9

North End United                    8          0          0          8          0

 

Under Fourteen Division One

Bridge Rovers                          6          5          0          1          15

Adamstown                             6          3          0          3          9

Ballindaggin FC                       6          3          0          3          9

Bunclody AFC                          5          3          0          2          9

Gorey Rangers                        5          2          0          3          6

Courtown Hibs                        4          0          0          4          0

 

Under Fourteen Division Two A

Shelburne United                    5          5          0          0          15

Bree United                             5          4          0          1          12

St Josephs                                6          2          1          3          7

New Ross Town 2nds              4          2          0          2          6

Rosslare Rangers                    4          1          0          3          3

Forth Celtic                             6          0          1          5          1

 

Under Fourteen Division Two B

Tombrack United                    6          5          0          1          15

Coolboy Rangers                     5          4          0          1          12

Corach Ramblers                    5          4          0          1          12

Cushinstown AFC                    4          2          0          2          6

Enniscorthy United                 5          2          0          3          6

Fastnet Rovers                        6          1          0          5          3

New Ross Celtic                      7          1          0          6          3

 

Under Fourteen Division Three

Curracloe United 2nds            6          6          0          0          18

St Leonards                             7          5          0          2          15

Kilmore United                        5          2          0          3          6

All Blacks 2nds                         4          1          1          2          4

Ferns United                            6          1          1          4          4

Shamrock Rovers                    6          1          0          5          3

 

In all divisions, under sixteen teams will play each other twice

 

Under Sixteen Premier

Bunclody AFC                          5          4          1          0          13

Adamstown                             5          4          0          1          12

Seaview United                       4          2          0          2          6

All Blacks                                 4          1          1          2          4

Curracloe United                     6          1          0          5          3

 

Under Sixteen Division One

New Ross Town                       1          1          0          0          3

North End United                    1          0          0          1          0

Aughrim Rangers                    0          0          0          0          0

St Josephs                                0          0          0          0          0

 

Under Sixteen Division Two

All Blacks 2nds                         1          1          0          0          3

Gorey Rangers                        1          1          0          0          3

Bree United                             1          0          0          1          0

Courtown Hibs                        1          0          0          1          0

 

Under Eighteen Premier Division

Aughrim Rangers                    1          0          1          0          1

Moyne Rangers                       1          0          1          0          1

North End United                    1          0          1          0          1

St Leonards                             1          0          1          0          1

Seaview United                       0          0          0          0          0

 

Under Eighteen Division One

Arklow Town                           1          1          0          0          3

Bree United                             1          0          0          1          0

Courtown Hibs                        0          0          0          0          0

 

Women’s Premier Division (Play each other three times)

Ferns United                            6          4          1          1          13

Forth Celtic                             5          4          1          0          13

Seaview United                       4          3          0          1          9

Courtown United                    5          1          0          4          3

North End United                    6          0          0          6          0

 

Women’s Division One

Bree United                             10        8          0          2          24

Corach Ramblers                    9          8          0          1          24

Adamstown                             8          6          0          2          18

Camolin Celtic                         10        4          0          6          12

Tombrack United                    8          4          0          4          12

St Josephs                                11        3          0          8          9

Kilmore United                        12        1          0          11        3 (w/d)

 

Women’s Division Two (Play each other three times)

Kiltealy Celtic                          8          7          0          1          21

New Ross Town                       8          7          0          1          21

Fastnet Rovers                        9          4          1          4          13

Bunclody AFC                          9          2          1          5          7

St Cormacs                              12        2          0          10        6 (w/d)

 

Women’s Division Three

Shelburne United                    8          8          0          0          24

Wexford Bohs                         6          5          0          1          15

All Blacks                                 10        4          1          5          13

Cushinstown                            9          4          1          4          13

Ajax Athletic                            8          3          0          5          9

Enniscorthy United                 9          0          0          9          0

Share

logo

Wexford Youths Womens

wexfordYouthsLogoFind out more about Wexford Youths Womens on the club website

Sponsorship Options

There are various opportunities available at The Wexford Womens Football League. Sponsor a club, become a website sponsor or sponsor a kit. To find out more get in touch

Photo Gallery

© 2020 Wexford Football League   |  Website by aztecdesign.ie
Back to Top